علی محمودی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق همدان:لزوم تجدید نظر دولت در نرخ کرایه حمل و نقل هوایی محصولات گلخانه ای| مصرف بهینه آب فرهنگسازی شود
 / EN /  ۱۴۰۱/۰۵/۲۵

علی محمودی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق همدان:لزوم تجدید نظر دولت در نرخ کرایه حمل و نقل هوایی محصولات گلخانه ای| مصرف بهینه آب فرهنگسازی شود

دسته بندی : اخبار شناسه خبر : 4099 تاریخ انتشار : 1401/4/8 توسط 58 نفر دیده شد

علی محمودی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق همدان:لزوم تجدید نظر دولت در نرخ کرایه حمل و نقل هوایی محصولات گلخانه ای| مصرف بهینه آب فرهنگسازی شود

لزوم تجدید نظر دولت در نرخ کرایه حمل و نقل هوایی محصولات گلخانه ای| مصرف بهینه آب فرهنگسازی شود

دوازدهمین نشست اعضا کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی همدان با حصور فعالین حوزه کشاورزی استان با محوریت بیان اخبار، ارائه گزارش کمیته آب و بررسی وضعیت میزکشاورزی در اتاق بازرگانی همدان برگزار شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی همدان در این نشست  با بیان اینکه یکی از زیرساخت‌های اصلی برای تشویق کشاورزان به کشت گلخانه ای پیش بینی حمل و نقل هوایی است چراکه که گاهی صادرکنندگان به علت حمل و نقل نامناسب محموله صادراتی متضرر می‌شوند، گفت: دولت باید در مبلغ کرایه حمل و نقل هوایی محصولات گلخانه ای تجدید نظر کرده و ملاحظاتی را لحاظ کند.

علی محمودی با بیان اینکه دریافت ۴۵ هزار تومان به ازای هر کیلو حمل و نقل هوایی محصولات گلخانه ای توان رقابت را از ما می گیرد، گفت: ترکیه ۸۲ درصد هزینه حمل و نقل را در مبدا به عنوان یارانه  پرداخت می کند.

وی با اشاره به مشکلات آب و بیان اینکه وزارت نیرو از آب برق تولید می کند و به مردم می فروشد در حالی که زاویه تابش خورشید در کشور به گونه ای است که می توان به راحتی از آن برق تولید کرد، گفت: باید نیروگاه های قدیمی را از چرخه خارج کرد و به روش‌های نوین فکر کرد.

تا قبل از اجرای آبیاری بارانی فقط در سطوح همتراز امکان کشت محصولات کشاورزی بود اما از زمان اجرای این طرح در کوهپایه ها و دامنه ها هم کشاورزی را شاهدیم.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی همدان با بیان اینکه تا قبل از اجرای آبیاری بارانی فقط در سطوح همتراز امکان کشت محصولات کشاورزی بود اما از زمان اجرای این طرح در کوهپایه ها و دامنه ها هم کشاورزی را شاهدیم، عنوان کرد: همراهی مردم و مسئولان در حل بحران آب راهگشا خواهد بود.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو باید به جای نیروگاه هایی که از آب برای تولید برق استفاده می کند از نیروگاه های خورشیدی و انرژی های تجدیدپذیر و پاک استفاده کند، گفت: وزارت نیرو باید صرفه جویی و بهینه سازی مصرف را از مجموعه خود آغاز کند.وی با بیان اینکه در حال حاضر فعالیت نیروگاه‌های آبی و فسیلی در دنیا منسوخ شده است اما در کشور ما هنوز از این نیروگاه ها استفاده می شود، عنوان کرد: پرت آب شبکه های آبرسانی شهری و بین‌شهری به دلیل قدیمی بودن زیاد است و باید برای آن چاره ای اندیشیده شود.

محمودی با بیان اینکه وزارت نیرو این موارد را نادیده می گیرد هرچند قبول داریم کشاورزی بخش قابل توجهی از آب را مصرف می کند اما باید مصرف آب زیرزمینی نیز بهینه شود چرا که آن هم به طور حتم پرتی دارد، گفت: باید با تغییر روش های آبیاری بهره وری را به حداکثر ممکن برسانیم.بخش خصوصی و کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی به این موضوع اعتقاد دارند که باید در کنار دستگاه ها باشند تا از منابع آبی و خاکی کشور به درستی محافظت شود

 

وی آب را مایه حیات خواند و با بیان اینکه بخش خصوصی و کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی به این موضوع اعتقاد دارند که باید در کنار دستگاه ها باشند تا از منابع آبی و خاکی کشور به درستی محافظت شود، گفت: بخش خصوصی هم نیازمند فرهنگ‌سازی است و با اطلاع رسانی باید مصرف بهینه را فرهنگسازی کرد.

محمودی با بیان اینکه نگاه غیرمنصفانه به بخش کشاورزی و متهم کردن بخش کشاورزی و خصوصی را نمی‌پذیریم چراکه در وضعیت ایجاد شده بحران آب همه دخیل هستند، گفت: عدم تزریق آب به منابع زیرزمینی به دلیل کمبود مالی، افزایش پرت آب، فعالیت نیروگاه‌های آبی و مواردی از این دست مشکلاتی است که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت.

وی با بیان اینکه حتی مسئله آب را امنیتی می دانیم و از اثرات کمبود آب مطلعیم ضمن اینکه مهاجرت یکی از تبعات این رویداد است، گفت: دولت و بخش خصوصی باید در کنار هم کار ستادی انجام دهند و این مشکل را حل کنند.

عنوان سایت مرجع :
آدرس سایت مرجع : لینک
اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان همدان

آرشیو خبرنامه ها
اتوماسیون اداری
ثبت نام آنلاین کارت بازرگانی
طرح شکایات
تماس باما
نقشه سایت
English