نشست مشترک فعالین گردشگری استان همدان و استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق
 / EN /  ۱۴۰۱/۰۵/۲۵

نشست مشترک فعالین گردشگری استان همدان و استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق

دسته بندی : اخبار شناسه خبر : 4086 تاریخ انتشار : 1401/3/25 توسط 81 نفر دیده شد

نشست مشترک فعالین گردشگری استان همدان و استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق

نشست مشترک فعالین گردشگری استان همدان و استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق صبح سه شنبه به میزبانی کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی استان همدان برگزار شد.

رئیس اتاق بازرگانی همدان در جلسه‌ای که با حضور فعالان گردشگری سلیمانیه عراق تشکیل شد بابیان اینکه توسعه فعالیت‌های گردشگری سلیمانیه عراق با استان همدان نیازمند تبادل‌نظر بیشتر بین دو کشور است، اضافه کرد: استان همدان با یک صبغه تاریخی سه‌هزارساله به‌عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین محسوب می‌شود.

علی‌اصغر زبردست با عنوان اینکه همدان به‌عنوان پایتخت تابستانی هخامنشیان و مادها مطرح بوده است، اضافه کرد: فعالان گردشگری سلیمانیه عراق با ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های تاریخی و فرهنگی استان همدان از نزدیک آشنایی دارند.

رئیس اتاق بازرگانی همدان بابیان اینکه همدان با یک قدمت تاریخی قابل‌توجه از فضاهای گردشگری منحصربه‌فرد برخوردار است، اضافه کرد: همدان در دل خود بزرگ‌ترین غار آبی جهان را دارد و گردشگران سرتاسر جهان برای بازدید این غار به همدان سفر می‌کنند.

همدان درزمینهٔ گردشگری سلامت به لحاظ دارای بودن مراکز درمانی و بیمارستان‌های مختلف فعالیت می‌کند و ظرفیت پیشگامی در حوزه گردشگری سلامت را دارد

زبردست با عنوان اینکه همدان درزمینه گردشگری سلامت به لحاظ دارای بودن مراکز درمانی و بیمارستان‌های مختلف فعالیت می‌کند و ظرفیت پیشگامی در حوزه گردشگری سلامت را دارد، یادآوری کرد: گردشگری سلامت در استان همدان از پرجاذبه‌ترین ظرفیت‌های گردشگری قلمداد می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی همدان بابیان اینکه همدان به لحاظ دارا بودن ظرفیت پیست اسکی درزمینهٔ گردشگری زمستانی هم‌ظرفیت بسیار بالایی دارد، اضافه کرد: ظرفیت ورزش‌های آبی و اسکی باعث تقویت هرچه‌تمام‌تر گردشگری زمستانی همدان شده و استفاده از این پتانسیل و ظرفیت حضور بهتر گردشگران را می‌طلبد.

 

لزوم راه اندازی خط پروازی همدان - سلیمانیه | دست دلالان گردشگری سلامت را کوتاه کنیم

 

زبردست بابیان اینکه از پرداختن به ظرفیت‌های گردشگری همدان که بگذریم همدان به لحاظ داشتن مردمانی با خلق‌وخوی خونگرم و میهمان‌نواز زبانزد است، اضافه کرد: برگزاری میز جلسات بین دو منطقه گردشگری سلیمانیه عراق و استان همدان فضای مناسبی برای گسترش گردشگری رقم می‌زند.

 

فضای مناسب توسعه گردشگری هم برای همدان و هم برای سلیمانیه مهیا است

رئیس اتاق بازرگانی همدان بابیان اینکه فضای مناسب توسعه گردشگری هم برای همدان و هم برای سلیمانیه مهیا است، اضافه کرد: سلیمانیه عراق از میهمان‌نوازی گرفته تا جاذبه‌های گردشگری مشترکات بسیار زیادی با همدان دارد.

 

وی بابیان اینکه در حال حاضر روابط گردشگری همدان با سلیمانیه عراق به‌صورت پراکنده انجام می‌شود، اضافه کرد: قطعاً با انسجام بخشیدن در این بخش کارها منظم‌تر و با برنامه‌ریزی دقیق‌تری پیش خواهد رفت.

 

زبردست در ادامه بابیان اینکه توسعه روابط دوجانبه گردشگری این دو منطقه در درجه اول مستلزم راه‌اندازی خط آنلاین پروازی در فرودگاه همدان است، یادآوری کرد: با فعال کردن مسیر پرواز آنلاین بین همدان و سلیمانیه عراق می‌توان فرصت را برای حضور گردشگران و مسافران مهیا ساخت.

 

رئیس اتاق بازرگانی همدان با اشاره به اینکه درگذشته از اغلب مناطق سلیمانیه عراق مسیرهای پروازی باز بود اما در مقطعی مسیر پروازی این منطقه قطع شد و فقط خط پرواز اربیل - عراق باز بود، گفت: ازآنجاکه کار وزندگی مردم سلیمانیه با ایران گره‌خورده با درخواست‌های زیادی که از جانب مسافران سلیمانیه عراق مطرح شد مسیر خط پروازی بین ایران و سلیمانیه مجدداً رونق گرفت.

 

زبردست بابیان اینکه اتاق بازرگانی استان همدان در کنار توسعه گردشگری استان ایستاده، اضافه کرد: کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی همدان یکی از پررنگ‌ترین کمسیون‌های این اتاق محسوب می‌شود.

 

رئیس اتاق بازرگانی همدان تأکید کرد: اتاق بازرگانی استان همدان به همراه اتاق بازرگانی سلیمانیه عراق در خدمت فعالان گردشگری این دو منطقه است ضمن اینکه در نشست سال گذشته اتاق بازرگانی استان همدان در سلیمانیه به برقراری ارتباطات گردشگری بیشتر توجه و تأکید شد.

 

لزوم راه اندازی خط پروازی همدان - سلیمانیه | دست دلالان گردشگری سلامت را کوتاه کنیم

 

زبردست با تأکید بر اینکه باید توسعه روابط گردشگری دو منطقه با شتاب بیشتری پیش برود، اضافه کرد: ایجاد مناسبات گردشگری ازلحاظ اقتصادی برای همدان و سلیمانیه اثرات مثمر ثمری به دنبال دارد.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان نیز همدان را شهر بوعلی سینا با برند پزشکی حکیم هزاره‌ها معرفی کرد و گفت: همدان ظرفیت بسیار بالایی در توسعه گردشگری سلامت دارد.

 

همدان به‌عنوان مرکز گردشگری غرب کشور مطرح است و با ۶ استان به‌خصوص تهران به‌عنوان پایتخت کشور فاصله مسافتی دوساعته و سه‌ساعته دارد و مرکزیت حوزه گردشگری را به خود اختصاص داده است

علی مالمیر اضافه کرد: همدان به‌عنوان مرکز گردشگری غرب کشور مطرح است و با ۶ استان به‌خصوص تهران به‌عنوان پایتخت کشور فاصله مسافتی دوساعته و سه‌ساعته دارد و مرکزیت حوزه گردشگری را به خود اختصاص داده است.

مالمیر بابیان اینکه همدان در حوزه تاریخی هم منحصربه‌فرد است و به‌عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین در سرتاسر استان از ظرفیت گردشگری و تاریخی برخوردار است، اضافه کرد: همدان از اقلیم و آب‌وهوای خوبی برخوردار است و جاذبه‌های منحصربه‌فردی همانند غار علیصدر و تالاب‌ها و دره‌های مصفای کوهستان الوند را به خود اختصاص داده و این امتیازات زمینه‌ساز توسعه گردشگری بشمار می‌رود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان بابیان اینکه همدان با برخورداری از چهارفصل کاملاً متمایز که شامل زمستان کاملاً متفاوت و برفی، پاییز هزار رنگ با جاذبه‌های طبیعی برگرفته از محصولات کشاورزی و تابستان خنک و بهار طرب‌انگیز به‌عنوان سردمدار گردشگری طبیعی محسوب می‌شود، گفت: همدان ظرفیت بسیار بالایی در حوزه گردشگری سلامت دارد.

 

ظرفیت‌ها برای سلیمانیه عراق هنوز ناشناخته است

وی در ادامه بابیان اینکه در کنار تمام ظرفیت‌های استان همدان، اعتقادداریم ظرفیت‌ها برای سلیمانیه عراق هنوز ناشناخته است، اضافه کرد: با برقراری ارتباطات بیشتر با استان سلیمانیه می‌توان ظرفیت‌های یکدیگر را شناسایی کرد.

 

مالمیر گفت: در کنار ظرفیت‌های عنوان‌شده با قرار گرفتن سلیمانیه در کنار همدان می‌توان ظرفیت‌های جدیدی ایجاد و گردشگری دو منطقه را تقویت کرد.

 

لزوم راه اندازی خط پروازی همدان - سلیمانیه | دست دلالان گردشگری سلامت را کوتاه کنیم

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان بابیان اینکه در تداوم دیدارها و نشست‌ها با فعالان و مسئولان گردشگری سلیمانیه ظرفیت‌های جدید گردشگری بین دو منطقه معرفی می‌شود، اضافه کرد: به‌عنوان مسئولین فعال در حوزه میراث فرهنگی استان همدان آمادگی داریم در کنار توافقاتی که بخش خصوصی استان با مسئولان سلیمانیه حاصل کرده به‌عنوان گروه سوم توافق‌نامه‌ها را به اجرا برسانیم.

 

رئیس جامعه هتلداران استان همدان نیز گفت: گردشگری سلامت سه ضلع اصلی دارد که شامل سفر، اقامت و بخش درمان است و در استان همدان هر سه ضلع اصلی یعنی دفاتر خدمات مسافرتی، هتل‌ها و مراکز اقامتی، بیمارستان‌ها دولتی و کلینیک‌های خصوصی آمادگی کامل پذیرایی از مهمانان و گردشگران را دارند.

 

شهرام شیروانی با اشاره به اینکه در استان همدان همه مقدمات برای میزبانی از گردشگران سلامت آماده شده است، اظهار کرد: امیدواریم آژانس‌های مسافرتی سلیمانیه طوری برنامه‌ریزی کنند که شاهد حضور پر تعداد گردشگران سلامت در همدان باشیم.

 

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان همدان بابیان برخی ظرفیت‌های پزشکی استان همدان، عنوان کرد: پزشکی همدان در حوزه‌های چون قلب، چشم، زیبایی، ارتوپدی در ایران سرآمد است و امیدواریم مردم سلیمانیه عراق از این فرصت استفاده کنند.

 

آژانس‌های مسافرتی سلیمانیه می‌توانند با آژانس‌های مسافرتی همدان ارتباط مستقیم برقرار کرده و دست دلالان را از این چرخه کوتاه کنند

 

شیروانی خواستار حذف واسطه‌ها در بحث گردشگری سلامت شد و گفت: آژانس‌های مسافرتی سلیمانیه می‌توانند با آژانس‌های مسافرتی همدان ارتباط مستقیم برقرار کرده و دست دلالان را از این چرخه کوتاه کنند.

 

رئیس انجمن آژانس‌های مسافرتی سلیمانیه عراق نیز بابیان اینکه تعلقات سلیمانیه عراق و ایران و اقلیم کردستان به لحاظ روابط فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بالاست و حتی ازدواج‌های فامیلی هم بین این مناطق صورت گرفته است، گفت: وجود هزاران کیلومتر مرز مشترک را نمی‌توان نادیده گرفت.

 

عطا انور خضر بابیان اینکه ایران را وطن خود می‌دانیم و هر کاری در ایران انجام دهیم در بالاترین حد استاندارد و نرمال خواهد بود، گفت: حدود یک سال پیش با استان کردستان تفاهم‌نامه‌ای امضاشده که هر مراوده‌ای در ایران از طریق کردستان انجام شود چراکه دروازه ورودمان به ایران کردستان است.

 

لزوم راه اندازی خط پروازی همدان - سلیمانیه | دست دلالان گردشگری سلامت را کوتاه کنیم

 

وی بابیان اینکه تلاش می‌شود چنین قراردادی را با همدان هم امضا کنیم تا بیشتر باهم همراه شویم، گفت: باید پیوند سلیمانیه و همدان به لحاظ توسعه گردشگری و به‌ویژه گردشگری سلامت قوی‌تر باشد.

 

ازآنجاکه همدان مرکز ترانزیت محسوب می‌شود و دسترسی به سایر استان‌های ایران از طریق همدان راحت‌تر است راه‌اندازی پرواز همدان -سلیمانیه دست دلالان را از گردشگری و به‌ویژه گردشگری سلامت قطع خواهد کرد

 

انور خضر بابیان اینکه برای ایجاد ارتباط قوی نیازمند برقراری پرواز همدان - سلیمانیه هستیم که اگر راه بیفتد از این پرواز استقبال خواهیم کرد، گفت: در حال حاضر پرواز تهران - سلیمانیه تکمیل است و ازآنجاکه همدان مرکز ترانزیت محسوب می‌شود و دسترسی به سایر استان‌های ایران از طریق همدان راحت‌تر است راه‌اندازی پرواز همدان -سلیمانیه دست دلالان را از گردشگری و به‌ویژه گردشگری سلامت قطع خواهد کرد.

 

رئیس انجمن آژانس‌های مسافرتی سلیمانیه عراق بابیان اینکه در برخی بیمارستان‌های ایران مشاهده‌شده که از گردشگران سلامت سه برابر و حتی بیشتر هزینه دریافت می‌شود درحالی‌که در همدان این‌گونه نیست، گفت: اگر به این امتیازات در همدان توجه شود رشد گردشگری سلامت همدان را شاهد خواهیم بود.

 

عطا انور خضر بابیان اینکه علاقه‌مند به اعزام دانشجو به استان همدان هستیم، اظهار داشت: اعزام دانشجویان به ایران و استان همدان از اعزام آن‌ها به سایر کشورها راحت‌تر خواهد بود.

 

وی بابیان اینکه علاقه‌مندیم کارها به‌صورت سه‌جانبه و با همکاری کردستان، همدان و سلیمانیه انجام ‌شود تا اعزام گردشگران رونق بگیرد، گفت: اگر دولت از این مقوله پشتیبانی نکند موفق نخواهیم شد بنابراین انتظار داریم در قراردادهای منعقده اتاق بازرگانی و اداره کل میراث فرهنگی هم‌زمان وارد کار شوند.

 

رئیس انجمن آژانس‌های مسافرتی سلیمانیه عراق با اشاره به راه‌اندازی دفتر کار سلیمانیه در همدان این اتفاق را یک رویداد مبارک برشمرد و گفت: از ۱۰ نفر از فعالان گردشگری همدان و ۱۰ نفر از فعالان گردشگری کردستان دعوت می‌شود تا در تاریخ مشخصی برای حضور در سلیمانیه اقدام کنند.

عنوان سایت مرجع :
آدرس سایت مرجع : لینک
اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان همدان

آرشیو خبرنامه ها
اتوماسیون اداری
ثبت نام آنلاین کارت بازرگانی
طرح شکایات
تماس باما
نقشه سایت
English