نشست سفیر کرواسی با شهردار و فعالان فرهنگی همدان
 / EN /  ۱۴۰۱/۰۵/۲۵

نشست سفیر کرواسی با شهردار و فعالان فرهنگی همدان

دسته بندی : اخبار شناسه خبر : 3866 تاریخ انتشار : 1400/9/1 توسط 190 نفر دیده شد

نشست سفیر کرواسی با شهردار و فعالان فرهنگی همدان

شهردار همدان در نشست با سفیر کرواسی  مطرح کرد:

همدان آماده مشارکت اقتصادی و تبادلات فرهنگی با کرواسی است.

 

به گزارش روابط عمومی اتاق همدان ، سید مسعود حسینی شهردار همدان در دیدار سفیر جمهوری کرواسی با جمعی از فعالان فرهنگی شهر همدان اظهار کرد: اصلی‌ترین مبحث در حوزه مدیریت شهری ایجاد بستر مناسب برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری و سرمایه‌گذاری در گردشگری است که در این راستا آمادگی برنامه‌ریزی و تدارک رویدادهای مشترک با جمهوری کرواسی را داریم.

وی بیان کرد: ما در زمینه برگزاری رویدادهای فرهنگی دوجانبه، تبادل گردشگر و گردشگری سلامت، برگزاری نمایشگاه‌های مشترک، همکاری‌های مختلف در حوزه‌های خدمات شهری، فرهنگی و آموزشی می‌توانیم با کرواسی مشرکت داشته باشیم.

شهردار همدان در ادامه گفت: همچنین در زمینه جذب همکاری فناورانه در حوزه مدیریت شهری و برگزاری نشست‌های تخصصی در حوزه ساخت و سازهای شهری با آخرین فناوری صنعت ساختمانی نیز آمادگی همکاری با جمهوری کرواسی را داریم.

وی از همدان به عنوان کهن‌ترین شهر ایران یاد کرد و گفت: همدان به عنوان نخستین دولت شهر ایران معرفی می‌شود و همین قدمت تاریخی می‌تواند فصل مشترک همکاری‌های دوجانبه باشد.

حسینی با بیان اینکه فرهنگ در کشور جمهوری اسلامی به عنوان زیربنا معرفی می‌شود، گفت: شهر همدان جزء معدود شهرها در ایران است که هنوز جریان زندگی در بافت تاریخی آن جاری و پویاست.

شهردار همدان نیروی انسانی را مهمترین سرمایه همدان برشمرد و افزود: مفاخر این شهر سرمایه انسانی این شهر بوده اند و این ویژگی سرمایه انسانی تا به امروز تداوم داشته و یکی از معدود شهرهایی هستیم که خوشبختانه با فزونی نخبگان در آن مواجه هستیم.

وی گفت: اولین ساختمان شهرداری کشور در سال 1271 در همدان به نام بلدیه ساخته شد که مردم همدان در این راستا مشارکت و همدلی بی نظیری داشتند.

حسینی با اشاره به جاذبه‌های طبیعی و تاریخی همدان خاطرنشان کرد: همدان یکی از زیباترین شهرهای کشور است و می‌تواند به یک مقصد گردشگری جهانی تبدیل شود.

وی وجه مشترک دو طرف را قدمت چندین هزار ساله و زبان باستانی مشترک عنوان کرد و گفت: جهت تبادلات فرهنگی و اجتماعی بین شهر همدان و کرواسی، می‌تواند خواهرخواندگی یک شهر از این کشور با شهر همدان مطرح باشد.


 

علی‌اصغر زبردست رئیس اتاق بازرگانی استان همدان نیز در این نشست با اشاره به اینکه ایران مشترکات بسیار زیادی از نظر تاریخی، فرهنگی و اقتصادی با کرواسی دارد، گفت: امیدوارم نتیجه این نشست، منجر به مراودات خوبی بین دو کشور به خصوص استان همدان با کرواسی شود.

زبردست با بیان اینکه کرواسی با حدود چهار و نیم میلیون جمعیت در جنوب مرکزی اروپا واقع شده است، اظهار کرد: این کشور مشابهت‌های فرهنگی و زبانی با ملت ایران دارد که باید به آنها برای توسعه روابط توجه کنیم.

وی با اشاره به اینکه سال آینده کرواسی عضو کشورهای شنگن می‌شود، افزود: طبق اظهارات سفیر جمهوری کرواسی در ایران، این کشور تا سال آینده به اتحادیه اروپا و شنگن می‌پیوندد و ما باید جایگاه خود را در این منطقه تقویت کنیم، ما به آینده امیدوار هستیم تا بتوانیم ارتباط دو کشور را حفظ و افزایش دهیم.

وی به قابلیت‌های کرواسی در زمینه کشتی سازی، خودروسازی و صنعتی اشاره کرد و گفت: فعالان اقتصادی استان ما در این زمینه‌ها می‌توانند وارد شوند.

رئیس اتاق بازرگانی استان همدان با اشاره به اینکه کشور کرواسی به کشت فرا سرزمینی علاقمند است، افزود: با توجه به اینکه این کشور علاقمند به مصرف صنایع غذایی حلال هستند این موضوع باید مورد توجه صنایع غذایی استان همدان قرار گیرد. فرصت خوبی برای کشاورزان مهیا شده که می‌توانند در این زمینه فعالیت خوبی داشته باشند.

دراگو اشتامبوک: روز بوعلی سینا در یونسکو ثبت شود

دراگو اشتامبوک سفیر جمهوری کرواسی نیز در این دیدار با اشاره به اینکه اصالت هر کشوری گره خورده با فرهنگ آن کشور است، اظهار کرد: اصالت ما خیلی به ایران مرتبط است و این دو کشور در ارتباط تنگاتنگی هستند. اسم اصیل کشور من در کتیبه‌های ایرانی آمده و این نشان دهنده ارتباط قدیمی دو کشور است.

اشتامبوک با تأکید بر اینکه بوعلی سینا شخصیتی جهانی و دارای خدمات جهان شمول است، اظهار کرد: ثبت یک روز در حافظه جهانی یونسکو به نام بوعلی سینا می‌تواند رویدادی بزرگ و حاصل همکاری ایران و کرواسی باشد.

وی با اعلام آمادگی همکاری برای ثبت روز بوعلی سینا در یونسکو خاطرنشان کرد: من یک پزشک هستم و دانشی در حوزه تاریخ و فرهنگ نیز دارم و اعتقاد دارم بوعلی سینا به عنوان پزشک حاذق جهانی شایسته معرفی به صورت جهانی است.سفیر کرواسی در ایران افزود: کشور ما به استقلال رسیده و می‌تواند ایده‌ها و نظرات خود را آزادانه ابراز کند و مشتاقانه پذیرای ایده‌های ناب هستیم و ثبت روز بوعلی سینا می‌تواند یک ایده خوب برای همکاری باشد.

اشتامبوک با اشاره به مشترکات فرهنگی و زبانی کرواسی و ایران گفت: نام قدیم کرواسی در کتیبه‌های بیستون حک شده و این نام بی تردید یک واژه باستانی ایرانی است.

وی ایران را وطن قدیمی مردم کرواسی عنوان کرد و گفت: از این پس زمینه رفت و آمد دو ملت و توسعه گردشگری را هر چه بیشتر فراهم می‌کنیم.

عنوان سایت مرجع :
آدرس سایت مرجع : لینک
اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان همدان

آرشیو خبرنامه ها
اتوماسیون اداری
ثبت نام آنلاین کارت بازرگانی
طرح شکایات
تماس باما
نقشه سایت
English