/ EN /  ۱۳۹۹/۱۲/۱۸


برگزاری سی و چهارمین نشست اعضای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان

شناسه خبر : 3585 تاریخ انتشار : 1399/11/9 توسط 75 نفر دیده شد

برگزاری سی و چهارمین نشست اعضای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان

سی و چهارمین نشست اعضای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان با حضور سید سعید شاهرخی استاندار همدان،علی اصغرزبردست رئیس اتاق همدان و دبیر شورای گفتگو،خانجانی دادستان عمومی و انقلاب و سایر مدیران ارشد دستگاه های اجرایی استان برگزار شد.گفتنی است اعضا در این نشست موارد ذیل را در دستور کار خود قرار دادند:
پیگیری مصوبات قبلی و بررسی بند 2 و 4 مصوبات سی و دومین جلسه شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی مورخ 21 آبان ماه 99 ارائه توسط معاونت امور عمرانی استانداری همدان و ارائه گزارش در خصوص تأسیس شهرک صنعتی سیر در استان پیرو مصوبه سی و سومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی توسط رئیس انجمن سیر و در پایان طرح مسائل و مشکلات در حوزه صنایع استان همدان توسط رئیس کمیسیون صنایع اتاق همدان طرح و مورد بررسی واقع شد.

در این جلسه رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان با اشاره به اینکه این استان قطب تولید سیر در کشور است گفت: باید با راه اندازی شهرک تخصصی، همدان را به قطب فرآوری سیر تبدیل کنیم.

علی اصغر زبردست شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی بر تسریع روند  احداث شهرک تخصصی سیر همدان تاکید کرد و افزود: موانعی پیش روی این طرح مهم وجود دارد که باید با تعامل و همکاری بیشتر برداشته شود. 

وی اظهار داشت: تعاونی سیرکاران دلسوزانه در پی راه اندازی این شهرک است و مسئولان استان نیز اقدامات خوبی برای حمایت از این تولیدکنندگان انجام داده اند که باید تداوم داشته باشد. 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان خاطرنشان کرد: شهرک تخصصی سیر از لحاظ زیرساختهای مورد نیاز مانند گاز، برق و آب و همچنین جاده های دسترسی نیازمند کمک و همراهی مسوولان است زیرا تامین این امکانات هزینه های هنگفتی برای اعضای تعاونی سیرکاران دارد. 

زبردست، از شرکت شهرک های صنعتی استان همدان خواست در این راستا مساعدت کرده و مانند سایر شهرکها و نواحی صنعتی نیازمندی های شهرک سیر را نیز فراهم کند. 

او یاداوری کرد: در این شهرک استقرار واحدهایی از بسته بندی، انبارداری، سردخانه، بازاریابی و صادرات پیش بینی شده و می تواند اشتغال قابل توجهی را ایجاد کند. 

دبیر شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی استان همدان گفت: سیر بعد از سیب زمینی و کشمش محصولی راهبردی برای استان محسوب می شود که در سبد صادراتی استان همدان سهم ویژه ای دارد. 

به گزارش ایرنا، زمینی به وسعت ۳۰ هکتار از اراضی ملی واقع در روستای «انصار الامام» برای احداث شهرک تخصصی سیر جانمایی شده است. 

طبق آخرین آمار حدود ۴۱ هزار تن سیر خشک در استان همدان تولید شد که به عبارتی ۷۰ درصد سیر کشور در این خطه حاصلخیز تولید می شود و این پیشتازی «قطب تولید سیر کشور» را به همدان لقب داده است.

 استاندار همدان:
احداث صنایع فرآوری سیر را برای استان ضروری دانست و گفت: موانع تاسیس «شهرک صنعتی سیر» رفع شود.

 

 سید سعید شاهرخی نیز شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی اظهار داشت: از راه اندازی شهرک تخصصی سیر حمایت کرده و برای حل مشکلات آن تلاش می‌کنیم. 

وی با تاکید بر اینکه سیر از محصولات عمده تولید شده استان همدان از نظر اشتغال و اقتصاد دارای اهمیت است خاطرنشان کرد: طرح احداث شهرک تخصصی سیر توسط انجمن سیرکاران با جدیت دنبال می شود و ما هم از این طرح استقبال کرده و حمایتهای لازم را انجام می دهیم تا این طرح به ثمر بنشیند. 

استاندار همدان با تاکید بر اینکه افق بلند مدت برای این شهرک باید دیده شود افزود: این شهرک باید در آینده به نیازهای فعالان در این عرصه پاسخ بدهد پس باید به صورت کارشناسی و دقیق اجرا شود. 

شاهرخی خاطرنشان کرد: نیازهای نخستین این شهرک اعم از زیرساخت و زمین در جلسه های مجزا باید پیگیری و شرکت شهرکهای صنعتی، دستگاه های خدمات رسان و جهادکشاورزی با محوریت معاون اقتصادی استانداری همدان در این راستا وارد عمل شوند. 

او با اشاره به ظرفیت ها و استعدادهای کم نظیر استان در زمینه کشاورزی و معدنی گفت: این محصولات هر چقدر فرآوری شود ارزش افزوده و سود بیشتری نصیب استان می کند و نباید از توسعه و تقویت صنایع تبدیلی غافل شویم. 

به گزارش ایرنا، زمینی به وسعت ۳۰ هکتار از اراضی ملی واقع در روستای «انصار الامام» برای احداث شهرک تخصصی سیر جانمایی شده است. 

طبق آخرین آمار حدود ۴۱ هزار تن سیر خشک در استان همدان تولید شد که به عبارتی ۷۰ درصد سیر کشور در این خطه حاصلخیز تولید می شود و این پیشتازی «قطب تولید سیر کشور» را به همدان لقب داده است.

 سیدسعید شاهرخی در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با انتقاد از نبود دفاتر تهیه و طراحی نقشه ساختمانی گفت: این کار توسط اشخاص حقیقی انجام می‌شود که بسیار زمانبر و طولانی است. 

وی با بیان اینکه روند صدور پروانه ساختمانی در استان همدان در مقایسه با سایر مناطق کشور وقت‌گیر و خسته‌کننده است افزود: طبق بررسی های صورت گرفته بیشترین زمان در نظام مهندسی ساختمان و تهیه و تائید نقشه اتلاف می‌شود. 

استاندار همدان تصریح کرد: تاخیر در روند صدور پروانه ساختمانی موجب نارضایتی مردم و انبوه سازان مسکن در این استان شده و از اینرو به دنبال راهکارهای مفید بودیم و تاسیس دفاتر حقوقی می تواند گره‌گشا باشد. 

شاهرخی تاکید کرد: شهرداری ها از ابتدای سال ۱۴۰۰ مکلف هستند نقشه های تهیه شده در دفاتر مهندسی را بپذیرند و تا پایان سال اینگونه دفاتر باید به میزان مورد نیاز تشکیل شود تا مردم سرگردان نشوند. 

به گفته وی حداکثر زمان لازم برای تهیه و تائید نقشه باید یک ماه باشد و یک سال معطل کردن متقاضیان ساخت و ساز به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. 

استاندار همدان خاطرنشان کرد: برای تشویق و ترغیب مهندسان به سمت کارگروهی و تشکیل این دفاتر باید برنامه‌ریزی کنیم و در صورت امکان معافیت های مالیاتی و تامین اجتماعی برای آنها در نظر بگیریم. 

مدیریت ارشد استان پیش از این به شهرداری و نظام مهندسی تا ۱۵ آذرماه مهلت داده بود تا با تشکیل جلسه و آسیب شناسی موانع پیش روی صدور پروانه ساختمانی را برداشته و این فرآیند را با اعمال اصلاحاتی شتاب ببخشند.

طبق آمارهای اعلام شده در این گفتمان مشترک با وجود مشکلات اقتصادی ساخت و ساز مسکن در استان همدان رونق دارد و  هشت هزار و ۱۲۲ واحد مسکونی توسط انبوه سازان استان در حال ساخت است.


 

عنوان سایت مرجع :
آدرس سایت مرجع : لینک
اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان همدان

آرشیو خبرنامه ها
اتوماسیون اداری
ثبت نام آنلاین کارت بازرگانی
طرح شکایات
تماس باما
نقشه سایت
English