/ EN /  ۱۳۹۹/۰۵/۲۲


بیست و نهمین نشست اعضای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان

شناسه خبر : 3501 تاریخ انتشار : 1399/4/4 توسط 106 نفر دیده شد

بیست و نهمین نشست اعضای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان

بیست و نهمین نشست اعضای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان با دستور جلسه موضوعات کشاورزی ومطالبی چون افزایش قیمت نهاده ی ذرت پس از فروش و تحویل کالا و مطالبه مابه التفاوت قیمت از جانب شرکت پشتیبانی امور دام،طرح موضوع مربوط به سامانه بازارگاه طرح موضوع مربوط به حمل و نقل نهاده های کشاورزی به ویژه ذرت و سویا،طرح موضوع مربوط به سیاستهای جهاد در حمایت از صنایع لبنیاتی و تولید شیر استان بخصوص در شهرستان نهاوند ،عقب ماندگی بهبود تولیدات دامی به نسبت توسعه کارخانجات لبنی ،استمرار و افزایش عرضه لبنیات غیر استاندارد، صادرات بی رویه شیر خشک و افزایش قیمت شیر خام و طرح موضوع صادرات ارزی و ریالی محصولات کشاورزی بخصوص محصولات فساد پذیر با حضور سعید شاهرخی استاندار همدان،علی اصغر زبردست دبیر شورای گفتگو و رئیس اتاق بازرگانی همدان،برخی از اعضا هیئت نمایندگان اتاق همدان و مدیران دستگاه های مختلف دولتی و خصوصی استان در سالن همایش شهدای استانداری همدان برگزار  گردید.
 

به گزارش روابط عمومی اتاق همدان رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان در جمع اعضا این شورا اظهار داشت:

سرمایه گذاری‌های جدید در زمینه احداث گاوداری‌های مدرن و صنعتی در استان با ساخت سه گاوداری ۶هزار راسی در شهرهای استان با سرمایه گذاری شرکت شستا تا یک سال آینده تحول بزرگی در صنعت شیر و لبنیات استان ایجاد خواهد کرد

مهندس شاهرخی، استاندار همدان در بیست ونهمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خاطر نشان ساخت:

 سرمایه گذاری‌های جدید در زمینه احداث گاوداری‌های مدرن و صنعتی در استان انجام می‌شود و بهره‌برداری از این طرح‌ها  تحول بزرگی در صنعت شیر همدان محسوب می‌شود قرارداد ساخت سه گاوداری ۶ هزار راسی در شهرهای استان با سرمایه‌گذاری شرکت شستا و چند شرکت خصوصی دیگر منعقد شده که تحول بزرگی در صنعت شیر و لبنیات استان به وجود می‌آورد.

وی تاکید کرد آب و خاک مرغوب همدان موجب تولید علوفه و تغذیه منایب دام و طیور شده و زمینه برای راه اندازی دامداری‌های صنعتی فراهم از لحاظ فراهم است.

استاندار همدان افزود سامانه بازارگاه برای خرید و فروش خوراک دامداری و مرغداری‌ها راه اندازی شده و تولیدکنندگان از این طریق باید اقلام مورد نیاز خود را تهیه کنند تا اسیر دست دلالان و واسطه‌ها نشوند.

 شاهرخی در مورد فرازو نشیب بازار مرغ در استان یادآور شد؛نظارت بر قیمت مرغ و فرآورده‌های گوشتی از مواردی است که برای مردم اهمیت دارد و

نهادهای متولی بدانند قیمت‌گذاری مرغ و فراورده‌های گوشتی باید طوری باشد که ضرر و زیانی به تولیدکننده نرسد و مصرف کنندگان هم راضی باشند.

استاندار همدان افزود؛فعالان اقتصادی استان به عنوان سربازان قانع و صبور جبهه تحریم و مشکلات اقتصادی هستند و دولت با همه توان یار و یاور تولیدکنندگان، صنعتگران و صادرکنندگان است و برای برداشتن باری از روی دوش این قشر از هیچ کمکی دریغ نمی‌کند.
 

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان در این نشست تاکید کرد: وزارت جهادکشاورزی نباید به خواسته های مرغداران و دامداران که نخستین حلقه تولید محسوب می شوند، بی تفاوت باشد.

علی اصغر زبردست با ابراز گلایه از سیستم عرضه نهاده در این سامانه می گوید: کارخانه های روغن کشی در حالی کنجاله سویا به خریداران می فروشند و بهایش را دریافت می کنند که شواهد و مستندات حکایت از این دارد که انبارهای این صنایع خالی از سویا است و این فرایند «پیش فروش» ضرر و زیان فراوانی به خریداران تحمیل می کند که سزاوار نیست.

او از کافی نبودن نهاده عرضه شده در این سامانه هم انتقاد کرد و گفت: وقتی خرید و فروش تمام نهاده ها طبق دستور دولت باید از طریق بازارگاه انجام شود پس باید نهاده به میزان کافی برای هر استان تامین شود که شوربختانه موجودی این سامانه کفایت نمی کند به طوری که در سه ماهه گذشته تنها ۳۰ درصد ذرت مورد نیاز مرغدار و دامدار این منطقه فراهم شده است.
دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان افزود : بانک کشاورزی یکی از پایه های اصلی سامانه بازارگاه است و طبق دستورالعمل های موجود این بانک متعهد به تامین نقدینگی مورد نیاز خریداران در سیستم بازارگاه شده، اتفاقی که تاکنون کمتر دیده و شنیده ایم.

 

در ادامه داوود شعبانلو نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق همدان به نیابت از مرغداران استان همدان می گوید: ۷۲ ساعت برای خرید از بازارگاه در نظر گرفته شده که بسیار اندک است و جمع آوری میلیاردها تومان بهای نهاده از صدها تولیدکننده و واریز وجه به حساب این سامانه نیاز به زمان بیشتری دارد، موضوعی که از دید طراحان این بازار مجازی مغفول مانده و سرمنشا بسیاری از دلخوری ها شده است.

 

به گفته او نهاده مورد نیاز بسیاری از متقاضیان را نمی توانیم در موعد مقرر خریداری کنیم و دوباره دست به دامن واسطه و دلالان برای سیر کردن شکم مرغها و دامهایشان می شوند.

 

این درحالی است که بعد از سپری شدن زمان ۷۲ ساعت، خرید از این سامانه آزاد می شود و این مصداق بارز تقویت دلالی است و بدین گونه سهمیه تولیدکنندگان این منطقه به راحتی از کف رفته و به چنگ سودجویان می افتد.

شعبانلو افزود بدعهدی فروشنده ها و تاخیر در ارسال نهاده خریداری شده به تولیدکننده ها مشکل دیگری است که شعبانلو به آن اشاره می کند، طبق گفته های او سامانه بازارگاه پس از واریز وجه و ثبت سفارش به شرکتهای فروشنده ۱۰ روز فرصت می دهد تا محموله را به خریدار تحویل بدهد؛ آرزویی که تاکنون رنگ واقعیت نگرفته و این مدت آنقدر کش می آید که صبر و حوصله خریداران لبریز می شود.

رییس اتحادیه مرغ گوشتی همدان از متولیان سامانه بازارگاه می خواهد که برای فروشندگان بدقول جریمه دیرکرد اعمال شود و سود سرمایه ای که در اختیار آنهاست براساس نرخ روز محاسبه و به خریداران پرداخت شود تا نه سیخ بسوزد و نه کباب.

منکر نقایص بازارگاه نیستیم

رییس سازمان جهادکشاورزی همدان در دفاع از سامانه بازارگاه توضیح می دهد که اهمیت مدیریت و برنامه ریزی فرآیندهای تولید، تامین، حمل و نقل، ذخیره سازی و توزیع محصولات استراتژیک کشاورزی موجب شد سامانه بازارگاه نهاده های کشاورزی طراحی و پیاده سازی شود.

منصور رضوانی جلال نه تنها نقایص این سامانه را انکار نمی کند بلکه بر آن صحه گذاشته و می گوید: بازارگاه در اوایل راه اندازی مشکلات بسیاری داشت که این مسائل به صورت مکتوب گزارش و تاکنون برخی از آنها مرتفع و در آخرین نامه نگاری مورخ اواخر خرداد نیز بخشی دیگر از کم و کسری های موجود برای اصلاح و بازنگری گزارش شده است.

به اعتقاد او پیش از این، طرفین معامله خوراک دام هیچ اثری از خود به جا نمی گذاشتند و جایی ثبت نمی شد اما در بازارگاه میزان داد و ستد نهاده های کشاورزی ثبت و ضبط شده و بانک اطلاعاتی سودمندی تشکیل داده که فواید بسیاری دارد.

رضوانی جلال تاکید می کند نهاده های دامی با ارز دولتی وارد کشور شده و در این سامانه عرضه می شود تا دست دلالان و سودجویان از این بازار کوتاه شود و در عین حال این اقلام از شبکه توزیع رسمی کشور خارج نشود.

 

کمبود سرمایه در بانک کشاورزی

حالا که بانک کشاورزی مقصر شناخته شده، معاون این بانک به نمایندگی از مدیرعامل می گوید: دامداران و مرغداران استان همدان دست کم یکبار از ما تسهیلات دریافت کرده اند و برای خرید نهاده نیز بی تردید به تقاضای آنها پاسخ مثبت داده شده اما برای یک قلم نهاده مجاز به پرداخت چند تسهیلات نیستیم.

غلامرضا چراغی یادآوری می کند: بانک کشاورزی فقط عامل مالی سامانه بازارگاه است و بس و در سایر فرآیندهای این سیستم دخالتی ندارد.

به گفته او در صورتی می توانیم خواسته تولیدکنندگان استان برای دریافت تسهیلات خرید نهاده را اجابت کنیم که سرمایه مورد نیاز در اختیار ما قرار گرفته و راهکار قانونی آن تدوین و ابلاغ شود.

پاسکاری توپ مشکلات به زمین نهادهای مسوول ادامه دارد و در سایه نابه سامانی های سامانه بازارگاه قیمت نهاده های دائمی هر روز بالاتر رفته و دست خریداران برای تهیه کوتاهتر و شیب قیمت فرآورده های دام و طیور هم تندتر

آنچه مسلم است خرید و فروش نهاده دامی خارج از کانال بازارگاه قاچاق محسوب می شود و این موضوع دلیلی بر اهمیت بالای این سامانه دارد که حالا مشتری های ناراضی بسیاری دور خود جمع کرده است.

نمی دانم «بازارگاه» به انتقاد صدها و هزاران مرغدار و دامدار ناراضی چه واکنشی نشان می دهد، شاید باید آداب مشتری مداری را بیاموزد تا بتواند مشتری هایش را حفظ کند.

 

 شاید هم لازم باشد متولیان بازارگاه در طراحی و تدوین این سامانه قدری موشکافانه و کارشناسی تر عمل کنند و از تولیدکنندگان که مشتری ثابت این بازار هستند مشاوره گرفته و کم و کاستی ها را جبران کرده و با وقار و حرفه‌ای از این چالش عبور کنند.

 


 

عنوان سایت مرجع :
آدرس سایت مرجع : لینک
اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان همدان

آرشیو خبرنامه ها
اتوماسیون اداری
ثبت نام آنلاین کارت بازرگانی
طرح شکایات
تماس باما
نقشه سایت
English